Aktualności

” W dniu 13 maja br, nasze Koło przeprowadziło kolejną już introdukcję bażanta na obwodzie 136 za pomoca naszych Kolegów: Piotr Kuba, Marcin Świątyński i Wojciech Mańkiewicz. Wiosenne introdukcje zwierzyny drobnej (oprócz jesiennych które również przeprowadza nasze Koło) maja olbrzymi sens zwłaszcza jeżeli chodzi o kury bażanta – ponieważ wprowadzając je jesienią mamy duże ubytki populacji w zimie (drapieżniki, pogoda, itp) i wiosna o wiele mniej kur zaczyna gniazdować, a w przypadku wiosennej introdukcji praktycznie wszystkie przystępuja od razu do rozrodu.
Maj (najlepiej druga połowa), kiedy zasiewy zbóż, rzepaku, itp. są już na tyle duże aby zapewnić schronienie bażantom oraz kiedy jest już na tyle ciepło aby miały dobrą bazę żerową jest najlepszym czasem na wsiedlanie samic zwierzyny drobnej – bo właśnie na przychówku i rozroście populacji zależy nam najbardziej!
O sile populacji w terenie świadczy stan kur, (dla niewtajemniczonych w typowych obwodach łowieckich poluje się tylko na koguty w terminie 01.październik – 28. luty), ponieważ najlepsze wyniki gniazdowania otrzymuje się w momencie kiedy na jednego koguta przypada 3-5 kur i podczas sezonu łowieckiego należy przeprowadzać cały czas obserwację pozwalające właściwie określić plan pozyskania kogutów aby po zakończeniu sezonu polowań uzyskać właśnie taki układ sił damsko – męskich:)))))”


Back to top