Aktualności

0

Poletko

Nasze Koło co roku uprawia i zasiewa ok 6 ha poletek zaporowych, które nie zbierane zostają aż do wiosny (mieszanki: pelucha, jęczmień oraz osobno kukurydza, bobik) co daje bardzo dobre efekty zabezpieczeń pól uprawnych przed szkodami i utrzymanie populacji zwierzyny w dobrej kondycji przez całą zimę. Objawia sie to m.in. podniesieniem jakości trofeów – zwłaszcza parostków sarny kozła, których pozyskujemy w ramach planu łowieckiego kilkadziesiąt sztuk, a widać to podczas okazywania trofeów na komisjach oceny w Zarządzie Okręgowym, gdzie średnia wag parostków z naszych obwodów jest widocznie wyższa od średniej okręgu!!!
Dodatkowym elementem jaki obserwuję co roku, dosyć ciekawym zresztą, jest zapewnienie dodatkowego dostępu do karmy w postaci naturalnej zwierzynie nie łownej – a chodzi mi o PTAKI!!! (drobne, śpiewające i inne). Właśnie ten okres tzw przedwiośnia jest dla nich najcięższy, bo jeszcze nie ma owadów a rośliny nie prezentują jeszcze sobą zasobu karmiącego. Pamietajmy że środowisko naturalne żywi średnio ale w miarę równomiernie, a środowisko użytkowane rolniczo (w tym lasy przemysłowe jakich mamy ponad 90% w Polsce!!!) dają momentami za dużo karmy (zwłaszcza pola) latem i jesienią a zimą to mamy już kompletną pustynię a populacja zwierzyny została ta sama!!!
O tej porze też dobrze widać kondycję całego łowiska, a i jest to dobry czas aby też z młodymi adeptami łowiectwa:) spędzić trochę czasu w terenie i przekazać im tę naszą całą wiedzę łowiecko-przyrodniczą którą zdobywaliśmy latami i pokoleniami, a której mógłby pozazdrościć nam nie jeden pseudofachowiec:)!!! Poza tym „mądrzy” rządzący niech zmieniaja prawo i zasady jak chcą – my i tak damy radę i wychowamy własne dzieci na odpowiedzialnych przyrodników i prawych myśliwych!!!!!”
Wojciech Mańkiewicz


Back to top