Aktualności

Dnia 29 sierpnia br. Koło Łowieckie HODOWCA tradycyjnie już jak co roku zakupiło w celach introdukcji 130 kuropatw (kurki i koguciki), z czego 100 szt zostało wypuszczone na obwodzie żuławskim nr 136, a 30 – na obwodzie polaszkowskim nr 195.

Ważne jest, aby wypuszczanie kuropatw odbywało sie spokojnie. Należy powoli otworzyć klatki w odpowiednich miejscach, najlepiej przy remizach śródpolnych lub innych zakrzaczeniach, odejść na kilkanaście minut, a następnie sprawdzić czy wszystkie ptaki opuściły klatki (Bartuś sprawdzał wszystkie dokładnie – zdjęcie:). W naszym przypadku odbyło się to przy kolejnych dwóch poletkach zaporowych ufundowanych przez Majątek Ziemski Trutnowy na obwodzie żuławskim (poprzednie to poletko zaporowe przytrzymujące dziki – uprawa kukurydza i inne mieszanki).

Nowe dwa poletka (łącznie ok 2ha) mają nowy ważny i istotny cel – tym razem nie jest odciąganie zwierzyny grubej (dziki) od innych baz żerowych, ale tworzenie miejsc schronienia i żywienia głównie dla zwierzyny drobnej (bażant, kuropatwa).

Ze względu na to, że poletka te są obsiane pszenicą (jak widać na zdjęciu) i pozostaja w takiej formie aż do wiosny.

Taka współpraca myśliwych i rolników to jedyny sposób na odbudowanie naszych populacji zwierzyny drobnej, unicestwionej przez rozrastające się populacje drapieżników i uprawy monokulturowe.

W dzisiejszym krajobrazie pół nie ma już niestety zbyt wiele remiz, bagien, szerokich miedz, gdzie zwierzyna ma mozliwość życia i żerowania, a pamiętajmy że zwierzyna drobna nie jest uciążliwa dla rolników, a dla myśliwych stanowi ona duże wyzwanie i radość polowania, zwłaszcza z odpowiednio ułożonym psem. 😉 Oto prawdziwe łowy!!!”

unnamed (2) unnamed (1) ma2 ma1


Back to top